NEDĚLE, 2. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU), PŘÍJEZD
Po příjezdu do tábora jsme prodělali výcvik pro vesmírnou misi, který se skládal ze 13 disciplín, z nichž jsme minimálně 7 museli splnit. Naštěstí všichni touto obtížnou zkouškou prošli, a tak jsme večer mohli usednout do vesmírného modulu. Při příchodu každý pasažér obdržel pas Mezinárodní vesmírné asociace (MVA) a byl usazen na své místo. Když se uzavřely dveře modulu, zažehly se motory a začalo odpočítávání. Za vysoké turbulence jsme se nakonec vynesli a úspěšně opustili planetu Zemi.
Po odstartování jsme si vyslechli přivítání kapitána a prvního důstojníka a nakonec k nám promluvil předseda MVA, který nám sdělil náš úkol. Byli jsme vybráni a vycvičeni pro pokus o záchranu vesmíru. Jsme rozděleni do 5 skupin, z nichž každá zastupuje jeden kontinent (Afrika, Evropa, Asie, Amerika a Austrálie). Lidstvo se totiž pokoušelo sestavit bránu do jiných světů, což se mu ale vymklo z rukou a z brány se začala šířit zkáza a nicota, která postupně ničí kousky vesmíru. My se ji musíme pokusit pomocí časoprostorového radiolokátoru najít a zničit. Po ukončení projevu předsedy MVA jsme se odebrali do spacích modulů.
PONDĚLÍ 3.ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Třaskavý rohlík s horkou párou
Oběd: Andromédina polévka, červený trpaslík s hvězdičkami
Večeře: Zrnka asteroidů se strouhaným sýrem
Ranní vstávání neproběhlo podle našich představ, jelikož 90 % tábora vstalo velmi brzy. Čímž započali řetězovou reakci, která vzbudila zbývající spící část tábora. Poté nastala rozcvička a vzápětí nástup na snídani, se kterým nastal i úklid modulů.
Každý team se navzájem seznamoval. První důstojník nám zadal tzv. představování kontinentů. Vzápětí nastal oběd: Andromédina polévka, červený trpaslík s hvězdičkami.
Po vydatném poledním klidu jsme se odebrali na místo, kde jsme si hráli na HVĚZDY A SOUHVĚZDÍ. Krátce po začátku hry na nás zaútočily nepřátelské vesmírné vosy. Zahnaly nás zpátky do našeho modulového tábora. Začali jsme připravovat večerní program (představování kontinentů).
Po chutné večeři nastal večerní program. Poté se hrálo na kytaru a zpívalo se. Než jsme se odebrali do spacích modulů, ještě jsme si vyčistili zuby.
ÚTERÝ 4. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík, mlhovinové mračno a horká pára
Oběd: Polévka z Marsu, kentaur v trojobalu s bramborem
Večeře: Opékané asteroidy
Po ošklivém budíčku následovala příjemná rozcvička, která nás probrala do krásného letního dne. Po vydatné snídani jsme nastoupili do vesmírné lodi a odletěli na planetu Ersf. Tento let byl dost náročný, měli jsme nouzové přistání na vodu, takže jsme byli všichni mokří.
Na této planetě se mají všichni rádi a vzájemně si pomáhají, proto i my jsme nemohli zůstat pozadu a vykonávali jsme samé dobré skutky. Mezitím se jednotliví členové skupin odebrali hledat nové členy (ersfany). Každá skupinka našla dva nové členy, a pak přišel ten hrůzný obávaný okamžik, našli jsme červený papírek, který nám naznačil, že otec všech ersfanů potřebuje pomoc. Před obědem jsme od něj dostali poselství, abychom mu pomohli.
Proto jsme se po odpoledním klidu vydali na dlouhou, úmornou cestu lesem. Při této cestě jsem museli plnit úkoly. Jako třeba stavění vozidla, chození po rukou, umýt si nohy…
Bylo to úmorné, ale byli jsme rádi, že jsme na konci cesty dostali zprávu, která nás moc potěšila. Otec ersfanů byl v pořádku. Jakmile jsme přišli do tábora, únava všem zmizela a byli jsme plní síly a natěšení na opékání buřtů. Všichni jsme se u táboráku skvěle bavili a v duchu probírali dnešní den. Po zazpívání pár písniček jsme utíkali na kutě. Dobrou noc!
STŘEDA 5.ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík s červenou dráhou, horká pára
Oběd: Neptunova polévka, galaktický guláš s kryptony
Večeře: Měsíční placky s česnekem
Chvíli po rozednění nás navštívili velitelé teamů a ukončili náš hibernační spánek. Po výstupu ze spacích modulů jsme podstoupili cvičení proti hibernační demenci. Jakmile jsme ukončili krátkou rozcvičku, začali jsme zjišťovat, že jsme se ocitli na jiné planetě. Při snídani se ukázalo, jak zvláštní lidé jsou na této planetě. Rohlíky rozřezávali podélně a jedli je příborem.
Po skončení nástupu jsme začali hledat rozdíly mezi Zemí a planetou Gájou. Podařilo se nám najít různé rozdíly jako: šišky rostou na listnatém stromě nebo nástěnka je vzhůru nohama. Abychom vyplnili zbývající čas, hráli jsme fotbal, lakros a petang. Když bylo ukončeno vyhodnocování soutěže, která družinka si všimla nejvíce rozdílů, domluvili jsme se s obyvateli Gáji, že vše přizpůsobí tak, jak jsme zvyklí. Oběd všechny nasytil a prodloužený polední klid přišel také vhod.
Pak jsme vyrazili na výlet. Šli jsme se vykoupat na Naději a poté na zmrzlinu do Mařenic. Během cesty naši výpravu napadl nespočet hmyzích mimozemšťanů, zejména klíšťat. Napaden klíšťaty byl i kapitán lodi. Zpět jsme putovali po silnici.
V táboře jsme vyčerpáním padli a byli jsme rádi, že si můžeme jít lehnout.
ČTVRTEK 6. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík z rozmixovanou zemskou kůrou, horká pára
Oběd: Atmosférické tlaky, kusy pikantní mlhoviny s těstovinami
Večeře: Mléčná dráha s kakaem a skořicí
Dopoledne čtvrtého dne proběhlo ve sportovním duchu. Pod heslem: „VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH“ jsme mezi týmy soutěžili ve sportovních hrách. Po výborném obědě (čočková polévka a těstoviny s omáčkou) a poledním klidu jsme byli teleportováni na planetu Denes, ale bohužel jsme po cestě ztratili spojení s vesmírnou stanicí. Nezbylo nám nic jiného než se vydat do okolí hledat vysílače se správnou frekvencí, která by nám umožnila znovu se spojit s prvním důstojníkem, a tudíž se bezpečně vrátit zpátky do vesmírné lodi. Zpočátku naše mise vypadala beznadějně, frekvencí byla spousta, ale žádná z dosud nalezených nesplnila všechny podmínky potřebné pro spojení. Nakonec vše dopadlo dobře a my jsme se úspěšně teleportovali zpět do lodi a konečně si mohli po namáhavém dni odpočinout ve spacích modulech
PÁTEK 7. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Třaskavý rohlík, horká pára
Oběd: Mezihvězdné koule se zelím
Večeře: Meteoritický déšť s tvarohem
Po ranním budíčku jsme šli jako obvykle na rozcvičku, u které se stalo pár zranění (zlomená ruka aj.), ale nakonec to dopadlo celkem dobře. Poté jsme šli na snídani a uklidit si spací moduly na bodování. Pak jsme přistávali na planetě HOSPITALIA, kde nás čekalo pár překážek. Zjistili jsme, že se na této planetě šíří nemoci, jejichž příznaky je kašel a občasné záchvaty. Proto jsme se rozhodli tuto planetu zachránit. Abychom zjistili jak, tak jsme museli běhat po lese a hledat písmena (šifru). Tajenka zněla: KOPE SE DO NĚJ, ALE JEMU TO NEVADÍ. Domysleli jsme si, že je to míč, a proto jsme se ho po odpoledním klidu vydali hledat, ale nebylo to tak jednoduché, jelikož nás nesměli vidět vedoucí, a kdyby nás viděli a zavolali naše jména, tak nám seberou jeden život (měli jsme 3 životy). Hra skončila, když jsme se každý z jedné skupinky schovali pod plachtu, kterou vedoucí nemohli odkrýt, a tím pádem nevěděli, kdo pod tou plachtou je, a my bez starostí sebrali míč. Poté jsme se unavení a hladoví došli najíst a chvíli jsme byli u táboráku zpívat písně, ale bohužel jsme museli jít brzy spát, a proto jsme si šli umýt zuby a rovnou do spacích modulů, ale to není konec, abyste věděli, asi o půlnoci nás probudili vedoucí a nastala bojovka, u které jsme chodili po lese podle odrazek, na které jsme svítili baterkami, bylo to velmi strašidelné, protože tam byli různá strašidla a různí hejkalové, a v půli bojovky stála vedoucí Blanka a řekla, že jsme na planetě chaosu a zla, a dala nám kartu, kterou budeme potřebovat na otevření brány. Po strašidelné bojovce si šli všichni lehnout!
SOBOTA 8. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík se žlutým molekulárním povlakem, horká pára
Oběd: Polévka z Pluta, orbitální překvapení à la Asie
Večeře: Oběžné měsíce plněné ovocem a posypané tvarohem
Tento den začal rozcvičkou a dobrou snídaní. Pak jsme šli tzv. Červí dírou. Červí díra je náš další způsob přemisťování z planety na planetu v časoprostoru. Odletěli jsme z Hospitalie na planetu královny Uhu. Tam vládla krutá královna, která vymyslela způsob, aby se proti ní nevzbouřili obyvatelé planety. Vymyslela, že bude pět kast obyvatel, která mohla mluvit jen jednou samohláskou.
Když jsme se přenesli na planetu, každá posádka se naučila jeden jazyk jedné kasty a dostali jsme úkol: pomoct obyvatelům s těžkou prací, naučit je všechny samohlásky a svrhnout královnu. Podařilo se a obyvatelé byli zachráněni. Poté nastal dobrý vesmírný oběd a polední klid.
Odpoledne jsem hledali šíleného matematika, dával nám úkoly přinášet kartičky s čísly tak, aby nám to dohromady dalo nějaký součet. Bylo to strašně náročné a už nikdy ho nechceme vidět. Byli jsme tak unavení, že jsme ani nedělali táborák, jen jsme po večeři hráli chvíli lakros a šli spát.
NEDĚLE 9. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Létající talíř, mléčná káva
Oběd: Tekutí sekaní ufoni, ufonské mozečky v trojobalu s bramborem
Večeře: Vesmírné placky s oční bulvou
Tento den byl pro všechny děti na táboře ten nejhezčí. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je být vedoucím. Bylo to velice zajímavé, ale náročné. Dopoledne jsme obodovávali stany vedoucích (Pavel, Jitka a Jirka si zatočili kolem odměn, jelikož měli nejlépe uklizené spací moduly). Po obodování začala rvačka mezi Honzou K. a Michalem. Trošku to přehnali, ale po přemlouvání konečně přestali. Poté jsme hráli „Šiškina“, kde jsme se museli schovávat před vedoucíma a popisovat, co dělají. Byla to dlouhá hra, a když už to skoro nikoho nebavilo a měli jsme hlad, hra se ukončila.
Po obědě jsme začali vymýšlet olympiádu pro vedoucí. Po skončení dlouhého poledního klidu začala očekávaná olympiáda. Obsahovala úkoly jako hod polenem, sbírání šišek, opičí dráha.
Všichni vedoucí se moc snažili a byli šikovní. Také za to večer dostali diplomy. Nejvíce ocenění dostala asi Anička, které se olympiáda moc líbila! Na večerním nástupu jsme předali pomyslné žezlo zpátky vedoucím a šli se zařadit zase mezi děti. Po nástupu jsme mohli jít k táboráku nebo si hrát fotbal. Bylo ale málo času, proto jsme si moc nezazpívali, ale ani moc nezahráli, bylo totiž pozdě, a proto jsme se museli odebrat do spacích modulů a nabrat sílu na další den.
PONDĚLÍ 10. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík s červenými trpaslíky, horká pára
Oběd: Venušina polévka, kometí ocásky po milánsku
Večeře: Vesmírný mišmaš
Po budíčku, když jsme vyšli ze spacích modulů, jsme měli rozcvičku. Rozcvička byla jiná -vůbec jsme neběhali, ale blbli. Po výborné svačině jsme odletěli na jinou planetu, na které jsme měli splnit úkol, zabít vetřelce. Úkol jsme splnili a vetřelce zabili. Podle daných indicií jsme měli najít místo, kde leží vetřelec, a na tom místě rozluštit šifru od bojovníka a polít ho vodou. Když skončil polední klid, tak jsme chodili na stanoviště, kde jsme se mohli naučit šifry, uzle, poznávat zvířata a stromy. Dále umět zacházet s buzolou a mapou, rozdělávat oheň, sekat dříví a hlavně se dozvěděli, že můžeme spát v týpí. Jedenáct dětí večer zalehlo do týpí a spaly. Dobrou noc!
ÚTERÝ 11. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík z rozmixovanou zemskou kůrou, horká pára
Oběd: Polévka s hvězdičkami, kosmické nudličky s meteority
Večeře: Galaktický guláš s vesmírnými tlapičkami
Přistáli jsme na planetě Emez, kde došlo k povstání droidů pod vedením Xdroida, nejdokonalejšího výtvoru programátorů. Ten se stal neovladatelným a zmocnil se vlády nad celou planetou. A jen někde v hluboko v lesích přežívá hrstka původních obyvatel žijících na úrovni doby kamenné. Ty nám však za malou úplatu poradili. Ale jen to by nám nestačilo, další informace se nám podařilo získat z vajíček dávno vyhynulého ptáka Firstbirda. Z těchto indicií jsme si dali dohromady, že další informace najdeme ve vzduchových bublinách vznášejících se vysoko v atmosféře. Z nich jsme se dozvěděli, že další naše cesta povede na nejvyšší bod planety Emez, ale v dobu, kdy den již skončil a noc ještě nezačala. Kolem šesté hodiny jsme se všichni vydali na poněkud neobvyklou misi. Měli jsme za úkol vystoupat na horu Luž a po západu slunce najít další souřadnice. Cesta byla poněkud náročná, ale stála za to. Paprsky zapadajícího slunce osvětlovaly okolní civilizaci a nádhernou večerní přírodu, která svou tajemností okouzlila nás všechny. Po fotografování jsme vyrazili zpět do tábora, za tmy se nám šlo o něco hůř, ale došli jsme všichni. Po návratu jsme se uložili do spacích modulů a „odpluli“ do snů, kde se ocitáme ve světě, který je jen náš.
STŘEDA 12. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Lepkavý ocas komety, horká pára
Oběd: Pikantní hovězí s létajícím talířem
Večeře: Opékané asteroidy
Po ranním budíčku následovala rozcvička, která nás všechny hezky protáhla a probudila. Poté následovala moc dobrá snídaně. Až jsme se nasnídali, šli jsme si uklidit co nejlépe spací moduly, aby jsme dostali co nejvíce bodů. Když byl obodován poslední spací modul, zazněl buben, jako povel k nástupu. Po nástupu jsme odlétli na Zelenou planetu. Až skončil nástup, začala vesmírná olympiáda. Vesmírná olympiáda měla dvanáct stanovišť, jako dvanáct znamení horoskopu. Každé stanoviště mělo své znamení, se kterým mělo něco společného (např. střelec – střílení z luku). Olympiáda skončila a všichni byli unavení, a než jsme se nadáli, byl oběd. Pak následoval polední klid, přičemž jsme si vyslechli přednášku o třídění odpadu. Po poledním klidu jsme si to mohli vyzkoušet naostro. Za táborem jsme hráli hru na třídění odpadu, kde byli asi všichni nejistí. Poté byla večeře u táboráku, kde jsme si opekli buřty a chleba, zazpívali jsme si pár písniček, šli si vyčistit zuby a spát do spacích modulů. Hezké sny!
ČTVRTEK 13. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Třaskavý rohlík, horká pára
Oběd: Polévka z Marsu, plněný meteorit, zelí
Večeře: Kometí ocásky po boloňsku
Ráno po budíčku jsme měli jako obvykle snídani. Po úklidu modulů jsme se dozvěděli, že si máme vymyslet básničku, abychom se mohli teleportovat na další planetu. Museli jsme vylézt na stromy a tam to odříkat. Pak jako obvykle nastala doba oběda a s ním i polední klid. Polední klid byl dlouhý, jelikož jsme se odpoledne měli jít koupat. Před cestou začalo hřmít a poprchávat, ale i tak jsme nakonec vyšli na cestu. Cesta utíkala dlouho, avšak nakonec utekla. Cestou jsme potkali šíleného matematika, který nás chtěl po jednotlivcích zkoušet. Na konci zkoušení jsme každý dostali kód k čipové kartě. Matematik seděl na bunkru, do kterého jsme se mohli pak jít podívat. Po návratu do tábora byla večeře, po které následoval táborák.
PÁTEK 14. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Kosmický rohlík, horká pára
Oběd: Klingonská polévka, kousky pluta s mléčnou dráhou
Večeře: Nadívané planetky s tvarohem
Ráno jsme se probudili do zamračeného a sychravého dne. To nám trochu zkazilo náladu, ale ne úplně, jelikož jsme měli hrát fotbal proti „Veverčákům“. Přípravy byly náročné, ale stály za to! Vytvořili jsme transparent, některé holky dělaly roztleskávačky, jiné děti bouchaly do ešusů, poklic a povzbuzovaly. Byla skvělá nálada i atmosféra. Hráli kluci proti klukům, vedoucí proti vedoucím a holky proti holkám, byly to napínavé zápasy, ale skóre nebylo nic moc (kluci prohráli 0:1, holky prohrály 0:1, ale zato vedoucí vyhráli 2:0), musím říct, že se všichni moc snažili!! Po namáhavém zápase jsme si dali vynikající oběd.
Chvilku odpočinku a hurá na náročnou hru „Souhvězdí“. V této hře jsme měli za úkol najít 6 souhvězdí a k nim kódy (kódy jsme luštili díky písničce „Bedna od whisky“, která byla ale taky zašifrovaná, proto jsme ji museli umět, aby jsme rozšifrovali souhvězdí). Vyšlo nám Orion, Velký vůz, Lyra, Severní koruna). Byla dlouhá a únavná hra.
Po vydatné večeři jsme se přesunuli k táboráku a zazpívali pár písniček. Když jsme začali být unavení, vyčistili si zoubky a zalezli do spacích modulů.
SOBOTA 15. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Rohlík s červenými trpaslíky, horká pára
Oběd: Vývar z vesmírného prachu, kentauři v trojobalu s bramborem
Večeře: Mišmaš z Marsu
Dopoledne jsme přistáli na planetě ticha. Abychom hlukem nespustili zemětřesení, museli jsme přistát pomocí padáků. Ty představovali vedoucí, kteří nás rozmístili v okolí tábora, vždy děti z různých skupinek. Naším úkolem bylo najít se všichni ze skupinky u dorazit do tábora. Nesměli jsme však při tom pronést ani slovo. I když se zdálo, že to bude velmi těžký úkol, nakonec se to podařilo všem teamům – domlouvali jsme se rukama nebo kresbami v písku nebo prstovou abecedou. Vyhrál team, který se první objevil v plném počtu v táboře.
Na planetě ticha jsme dostali další souřadnice hvězdné brány, ale nevěděli jsme, kde stále je. Dozvěděli jsme se, že planeta zla leží mezi souhvězdími Labutě a Lyry. Našli jsme ji a byli tam androidi, kteří hlídali poslední souřadnice. Povedlo se nám sebrat jim energetické články a tak je zastavit, ale byli jsme celí mokří od jejich zbraní.
Večer jsme vyluštili mapu k hvězdné bráně a bylo tam napsáno PAPRSEK. Tak jsme čekali na paprsek. Večer u táboráku se na louce objevilo světlo. Po teamech, jak jsme dopadli v celotáborové hře, jsme procházeli hvězdnou bránou a strkali karty do čteček a dávali PIN. Když jsme prošli všichni, brána vybuchla a byl ohňostroj. Pak nám první důstojník poděkoval a řekl, že je mise splněná.
NEDĚLE 16. ČERVENCE (POZEMSKÉHO ČASU)
Snídaně: Létající talíř, mléčná káva
Oběd: Polévka, pečivo + balíček na cestu
Mise skončena. Malí astronauti si balí kufry a za chvíli nasednou do létajícího astrobusu, který je dopraví domů za rodiči. Ještě poslední foto na rozloučenou – všichni v táborových tričkách – a tábor zase na rok osiří. Už teď se všichni těšíme, jak příští léto zase ožije.