Čtyřlístek a stroj času 2013

Z táborového deníku

NEDĚLE 30.6.2013

Včerejší den začal v Říčanech. Všichni jsme se sešli, rozloučili se s rodiči a vyjeli na dlouhou cestu. Po cestě jsme si vyprávěli, co jsme zažili za celý rok. Do tábora jsme přijeli kolem jedné hodiny.

Když jsme si vybalili, svolali nás na nástup, kde nás rozdělili do skupin, aby nás seznámili s pravidly tábora. Když jsme se seznámili s pravidly, vyvěsili jsme vlajky a zahájili tábor. Poté jsme si šli prohlédnout celé Třeskoprsky (okolí tábora).

Ve zpravodaji obce Třeskoprsky jsme se dočetli, že se koná výstava Myšpulínových vynálezů. Šli jsme se podívat. Bylo tam spousty vynálezů, ale nejzajímavější byl stroj na cestování časem – CHRONOLET, který nakonec ukradl Zádrhel. Průvodkyně nám řekla, že bychom si měli jít pro radu ke Čtyřlístku. Ten nám řekl, že nám pomůže, když budeme chytří, rychlí, silní a krásní jako oni. Slíbili jsme to a šli zpívat k táboru písničky, kde nás pak rozdělili do skupinek.

PONDĚLÍ 1.7.2013

Po hlasitém budíčku a řádné rozcvičce byla snídaně. Po snídani úklid stanů a následovalo pro některé první bodování. Poté následovala svačina a potom jsme se sešli v týmech a na řadě byly seznamovací hry.

Po obědě byla první týmová hra. Hra spočívala v tom, že jsme museli najít 5 klíčů, které Myšpulín ztratil od stroje času. Bylo celkem 6 stanovišť a na každém jsme se dozvěděli, kam máme jít dál (vybírali jsme si ze třech krabiček od sirek, v každé byl jiný úkol a jiný směr). Po dlouhém obcházení stanovišť jsme se dostali k zaslouženému cíli. Naším cílem byla garáž partičky ze Čtyřlístku. Dozvěděli jsme se, že Myšpulín má náhradní klíče. Dostali jsme jeden z pěti klíčů a k němu rozkousaný návod od myší, který jsme museli u svačiny složit.

Poté následovala buřtíková večeře.

Po večerním nástupu jsme šli zpívat k ohni. Zanedlouho přiběhl Bobík se zprávou, že zmizela Fifinka s Piňďou. Rychle jsme utíkali ke garáži a tam jsme spatřili Alfa verzi stroje času. Společně s ostatními skupinkami jsme ho zpustili a dostali jsme se do roku 1749.

ÚTERÝ 2.7.2013

Ráno přišla Marie Terezie, která nám řekla, že musíme opravit chyby, které napáchal zlý Zádrhel. Dopolední hra spočívala v tom, že jsme museli najít 20 chybných vět, které byly rozprostřeny po lese.

Po obědě a poledním klidu následovala odpolední hra, která spočívala v opravení vět, které jsme našli při dopolední hře. Pokud jsme nevěděli odpovědi, tak jsme u mudrců mohli za úkol získat správnou odpověď. Po získání správných odpovědí jsme se mohli vrátit do tábora. Po rozluštění správných odpovědí se zpět do tábora vrátila Marie Terezie a poděkovala nám.

Po večeři jsme si všichni zahráli Gorku Morku pro zopakování pravidel. Večer jsme šli navštívit Čtyřlístek, ale po doražení k domu čtyřlístku jsme zjistili, že tam Čtyřlístek není. Tak jsme sami aktivovali stroj časových anomálií a přesunuli se do roku 1600.

PS: Ve tři hodiny začala hrozná bouřka a všichni jsme běželi do svých stanů. Museli jsme na sebe navléknout holinky a pláštěnky. Pršelo asi hodinu a celkem dost. Po hodině ale bouřka přešla a my se mohli vrátit ke svému programu ?

STŘEDA 3.7.2013

Ráno jsme se probudili a u stožáru stál Láďa, tak nám bylo jasné, že rozcvička bude dlouhá a vyčerpávající – já jsem nešla (Olča).

Po snídani následovalo bodování stanů – já jsem měla samozřejmě 0. (Olča)

V odpoledním programu jsme se ocitli na dvoře Rudolfa II., kde nám ukázali scénku z pohádky Císařův pekař a podle toho jsme hráli hru na zabíjenou. Každý si vylosoval lísteček se jménem jiného hráče (hráli i vedoucí) a zabíjelo se větou „Ve jménu civilizace“, ale v okruhu 5-ti metrů nesměl nikdo být. Když jsme někoho zabili, dal nám svůj lísteček a zabíjelo se dál. Jelikož v jídelně seděla paní hygienička, šli jsme do týpí. Tam jsme kreslili a vystřihovali ovoce a zeleninu, ze které jsme potom dělali portrét stejně jako Arcimboldo Rudolfa II.

K obědu byla polívka a plněné masové knedlíky.

Po poledním odpočinku se přerušilo zabíjení a šlo se ke stroji času. Přemístili jsme se do doby K.H.Máchy. Ve hře jsme hledali verše z jeho básně Máj. Po nalezení všech veršů byla znovu zahájena zabíjená.

K večeři jsme měli čtyřlístkovou KK (krupicovou kaši), která měla být zelená, ale mezi námi byla spíš tyrkysová.

Na nástupu byla ukončena zabíjená a dozvěděli jsme se, že někteří hráči nedodrželi pravidla hry, a tak to prý bylo jen zkušební kolo.

Po nástupu byla večerka a šli jsme „spát“.

ČTVRTEK 4.7.2013

Dnešní ráno jsme se šli rozcvičit na hranice s kým jiným než s Láďou.

Následovala snídaně a úklid stanů. Bodování mělo být tajné a mělo proběhnout někdy v průběhu dne. Protože v době K.H.Máchy se zdálo být už vše v pořádku, přesunuli jsme se ke „stroji času“, kde nám přístroj indikující časové anomálie nahlásil další anomálii. Tentokráte v době neolitu (mladší době kamenné) před 20 000 lety. Tak daleko jsme ještě nikdy předtím neletěli. Ale pozor, chyba lávky, stroj nefunguje. Proč? Ale něco z něj vypadlo. To je o Věstonické Venuši! Zádrhel ji zničil a tím i symbol českého pravěku. Naším úkolem bylo tedy vyrobit z keramiky buď Venuši, Venouše nebo jiný ornament nebo sošku.

K obědu byly zapečené těstoviny, u kterých se hlavně ty starší předbíhali, kdo z nich sní víc. Rekord byly čtyři ešusy.

Po vykonání veřejně prospěšných prací a poledním klidu se nám konečně podařilo přesunout. Co ale budeme jíst? Dáme si pravěkou specialitu, mamuta na kmíně! Kde ale takového mamuta vzít? Dozvěděli jsme se, že nedaleko od tábora táhne stádo těchto zvířat. Tak hurá na ně!

Zabalili jsme si všech Pět P, vzali kotlík a vyrazili jsme. Šli jsme dalekou cestu až na Milštejn. kudy mamuti měli táhnout. Ano, je tu! Ulovme ho! Každý měl tři šišky a tři pokusy trefit a ulovit mamuta. Povedlo se! Rozdělat oheň, nakrájet cibuli a brambory, dát vařit vodu s gulášem a navrch kus mamuta s kmínem. „Mmm, mňam. To je dobrota,“ ozývalo se od všech ohnišť. Neobešlo se to samozřejmě bez vylití guláše jedné ze skupinek, konkrétně skupince BigTřesk.

Po klidném odchodu do Třeskoprsk se rozdala pošta a šlo se spát.

PÁTEK 5.7.2013

Dnes ráno jsme měli rozcvičku s Láďou.

Potom jsme měli snídani. Když jsme dosnídali, začali jsme si uklízet stany. Poté bylo bodování a začala dopolední hra. Dostali jsme dopis od Cyrila a Metoděje, jenže byl pro nás v neznámém jazyce. Takže jsme se vydali hledat papírky s písmeny v našem prozatím neznámém jazyce. Když jsme našli všechna písmenka, sestavili jsme si dvě abecedy. A začali překládat. Text zněl:

PROSÍME VÁS O POMOC. ZÁDRHEL PŘESVĚDČIL VLÁDCE VELKOMORAVSKÉ ŘÍŠE, ABY NÁS UVĚZNIL. KDYBY SE TAK STALO, TAK NÁS ZACHRAŇTE A ZNIČTE TO VĚZENÍ. C + M

Po dopolední hře následoval oběd. Po skvělém obědu následoval polední klid. Odpolední hra byla velmi zajímavá. Snažili jsme se zničit vězení, které bylo připravováno pro Cyrila a Metoděje. Snažili jsme se umístit bomby v podobě lístečků s naším jménem do ešusů za 1, 2, nebo 3 body. Háček byl v tom, že vězení hlídali dozorci. Tudíž bylo velmi těžké dostat se k ešusům. Každý hráč měl tři bomby neboli životy. Pokud nás dozorce chytil, museli jsme mu odevzdat jednu bombu. Když hra skončila, vrátili jsme se do tábora a zbaštili svačinu.

Po svačině jsme měli volno (např. na fotbal). Po osobním volnu jsme měli večeři. K večeři jsme měli topinky. Jakmile jsme dojedli večeři, šli jsme zpívat k táboráku. Po táboráku jsme si šli vyčistit zuby a šli spát.

SOBOTA 6.7.2013

Po namáhavé rozcvičce a snídani nastalo bodování a pak hra. Hra spočívala v tom, že jsme museli vyrobit glejt, který vydal Zikmund Lucemburský. Glejt nás měl pustit do a z Kostnice. Když jsme je dodělali, vyšli jsme a pak na stezce jsme potkali tři Křižáky, kteří nás i naše glejty zkontrolovali a poté nás pustili. Šli jsme dál a najednou rychle, rychle, něco se děje. Doběhli jsme k ohništi a zrovna upálili Mistra Jana Husa 1415. V dálce jsme zahlédli Zádrhela, ale utekl nám… Po chvíli jsme našli jakýsi zašifrovaný text. Všechny skupinky si ho opsaly a začaly luštit.

Po obědě a poledním klidu následovala další část hry. Podle umístění luštění v textu jsme šli po 5ti minutách na stezku. Na stezce se nacházely úkoly, které jsme plnili. Konec stezky byly Lipany, kde se odehrál boj mezi Husity a Husity a byl to taky náš další úkol. Dostali jsme čísla tak, aby je nikdo neviděl a připnuli jsme si je na hruď. Ve hře šlo o to, aby nikdo nepřečetl naše číslo, když ho přečetl, tak nás „zabil“ a museli jsme mu číslo odevzdat. Každý měl tři životy. Po skončení hry jsme šli do tábora. Chvilku jsme si odpočinuli a pak museli jít škrábat brambory. Všichni zaujali své pozice a začali škrábat. Po večeři se hrála Gorka-Morka proti vedoucím – vedoucí vyhráli…

Na večerním nástupu jsme se dozvěděli potřebné informace a hlavně to, že Kuba Gragor slaví narozky. V tu chvíli přiběhli kluci s kýbly vody a polívali Kubu. Když to skončilo, přijela kárka s bednou, kde se skrýval čtyřlístkový dort. Byl krásný. Dort se vyndal na stůl a Kuba ho začal krájet. Mezitím Denisu a Johanu hodili do sudu.

Když skončila vodní válka a všichni si dali čtyřlískové sladké potěšení a převlékli se, šlo se zpívat k táboráku, kde si to všichni náramně užili ?

NEDĚLE 7.7.2013

Dnešní den začal bez rozcvičky. Vedoucí protáhli budíček až na půl desátou. Když jsme se „vyhrabali“ ze spacáků, mohli jsme jít na snídani.

Vedoucí vyhlásili klidové dopoledne bez her, protože jsme se připravovali na zápas ve fotbale proti Veverčákům. Ti, co byli vybráni do týmů, trénovali na louce za stany s Láďou. My ostatní jsme si užívali volna a byli jsme v lese, pletli bužírky, četli si nebo prostě jen spali.

Po tréninku našich fotbalistů jsme šli na oběd, který byl výborný. Po obědě nastal jako vždy polední klid. Svítilo hodně sluníčko, a tak většina lidí vzala deky a polštáře a šla do lesa. Někdo si šel i plnit řády čtyřlístku.

Po dvouhodinovém odpočinku přišli Veverčáci. Přivítali jsme je a Láďa přestavěl hřiště Gorky-Morky na fotbalové. Naši fotbalisté si vzali žlutá trička z minulého roku s názvem: Cesta kolem světa za 14 dní. Fotbalisté se rozdělili na 3 druhy, podle jejich věku. Hráli i vedoucí. Po velikém boji o to, kdo bude král fotbalu 2013, jsme opět vyhráli my a Veverčáci odešli smutní, naštvaní a s prohrou. Vítězství jsme oslavili a naši fotbalisté dostali sladkou odměnu.

Po odpočinku po zápase se šla hrát Gorka-Morka. Čuníci před lékárnou proti BigTřesku a Čuníci vyhráli. Poté jsme šli na skvělou večeři a následoval večerní nástup.

Po celkem krátkém nástupu jsme šli k ohni. Zpívali jsme a Máca hrála na kytaru. Po desáté hodině večer už nám bylo divné, že nás Ivčána neposlala spát jako vždycky a pomalu nám začalo docházet, že vedoucí něco chystají. Asi kolem půl jedenácté nám řekli, že bude noční bojovka. Malé děti odcházely jako první, my starší čekali až do dvanácti, kdy nás Šárka pustila na stezku. Stezku jsme si všichni prošli a užili si jí, i když pár z nás se bálo a i brečelo. Nakonec se všichni vrátili spokojení do tábora, že se podepsali na pergamen na hradě Bezzub a že mohou jít spát, až na ty, kdo mají noční hlídku.

PONDĚLÍ 8.7.2013

Dnes byl opět posunutý budíček, rozcvička také nebyla.

Po vydatné snídani následovala hra po týmech. Týmy ale nebyly normální, ale byly tvořeny podle věku. Každý tým měl svou barvu a jeho úkolem bylo najít v lese čtyři kartičky jeho barvy s indicií, aby v táboře nalezl kousek mapy Prahy, kterou následně dali všichni dohromady a předali ji Karlu IV., aby ho přemluvili a on vládl českému trůnu.

Potom následoval oběd, u kterého jsme měli možnost splnit si hodnost Bobíka – jedlíka tím, že jsme měli jíst se zavázanýma očima. K obědu byla nudlová polévka a těstoviny s rajskou omáčkou.

Odpoledne bylo odpočinkové a zábavné. Bylo několik stanovišť a každý si mohl vybrat, kam půjde. Stanoviště byly např. malování, impregnace stanů, výroba lodiček ze dřeva, zábavné a sebepoznávací hry, divadlo a vše, co každá skupinka vytvořila nebo nacvičila, předvedla před Karlem IV. na nástupu a tím ho nakonec přesvědčila k vládnutí.

Po nástupu byla večerka a šli jsme spát.

ÚTERÝ 9.7.2013

Ráno byl posunutý budíček asi na půl osmou, ale to nám skoro nevadilo, protože nebyla rozcvička a k snídani byly rohlíky s nutelou, takže to byla nejlepší snídaně tábora.

Poté jsme se zabalili podle lístečku na stožáru a vydali jsme se k autobusu, který nás odvezl do města jménem Doksy. Zde je muzeum Čtyřlístku, které jsme si všichni důkladně prohlédli, vyfotili se a zapsali své pocity a vzkazy do jejich kroniky.

Následně jsme se vydali na cestu kolem Máchova jezera. Skoro u cíle jsme narazili na K.H. Máchu, který nám přednesl jeho báseň Máj jako poděkování za to, že jsme mu předtím pomohli složit verše dohromady, protože mu je Zádrhel poztrácel a rozházel po lese. Potom jsme došli do Starých Splavů, kam pro nás přijel autobus a odvezl nás zpět do tábora.

STŘEDA 10.7.2013

Když nás budíček vyhnal ze spacáků, rozcvičili jsme se s Láďou a tenisákama. Ihned poté následovala snídaně, rohlík s paštikou a hrálo se pár zápasů turnaje v Gorce Morce.

Poté jsme se přesunuli do roku 1881, roku, kdy hořelo Národní divadlo. Naším úkolem bylo tedy začít ho hasit, ale kde vzít vodu? V celé Praze – Třeskoprskách byla voda jen v několika studnách a i ty pomalu vysychaly. Měli jsme si tedy vzít hrníčky a rozběhli jsme se. U každé studny mohl být jen jeden člověk, a když k nim chtěl někdo jiný, zahrál si s tím, kdo tam stál předtím, kámen-nůžky-papír. Vodou, kterou jsme tím shromáždili, jsme uhasili divadlo.

Poté jsme šli na oběd. Sladký knedlíky má rád každý, tak se snad všichni najedlo.

Po obědě pro nás bylo připravený překvapení. Přijeli se nám ukázat hasiči. A ukázali nám i svou výbavičku. Všichni jsme obdivovali hadice, nůžky na stříhání aut, nebo motorovou pilu. Pak si s námi zahráli Gorku a na to, že hráli poprvé, jim to celkem šlo. Pepa, který vyautoval velitele, bude příští měsíc bez odměny. Na konec nás postříkali hadicí. Mokrá byla dokonce i Ivčána.

Po odjezdu velmi sympatických hasičů, jsme museli opravit na půl shořené divadlo. Šla se tedy hrát hra, ve které bylo naším úkolem sesbírat kameny na jeho opravu. Po hře byla večeře a večerní hlavní nástup. Šli jsme si vyčistit zuby a spát.

ČTVRTEK 11.7.2013

Dnešní budíček byl s Kubou Gregorem. Rozcvička byla jako obvykle s Láďou. Poté následovala snídaně. Byly rohlíčky s marmeládou. Po snídani, čištění zubů a bodování se šla hrát Gorka-Morka. Po zápase byl oběd a jako obvykle polední klid.

Když jsme si odpočinuli, svolal nás buben na nástup, kde nám řekli, že musíme zachránit Čtyřlístek tím, že najdeme Jaroslava Němečka a přemluvíme ho, aby nám pomohl. Sbalili jsme si batohy a podle čísel skupinky (od 5 – 1) jsme vždy po 15 minutách vyrazili na cestu. Po cestě jsme museli plnit různé úkoly. Když jsme dorazili za Jaroslavem Němečkem, museli jsme ho přemluvit, ať kreslí a píše o Čtyřlístku a ne o Zádrhelovi. Nakonec se nám to povedlo. Když dorazili ostatní skupinky, šli jsme si opéct buřtíky. A protože pršelo, opékali jsme je po skupinkách v týpí. Po večeři byl velký nástup a poté táborák. Když jsme si zazpívali, šli jsme spát. Vedoucí nám zazpívali na dobrou noc.

PÁTEK 12.7.2013

Dnešní ráno nás vzbudil Kuba Rašovec. Rozcvičili jsme se v kruhu tak, že každý z nás předvedl jeden cvik. Po dlouhé rozcvičce jsme se nasnídali, vyčistili si zuby a šli si uklidit do stanu.

Mezitím, co nás Kuba a Kája bodovali, jsme měli možnost splnit si hodnosti. Poté nás svolali na nástup, kde nám řekli, že se jdou hrát Pašeráci. Vysvětlili nám pravidla a vyrazili jsme směr hranice. Na hranicích nám rozdali papírky a začalo se hrát. Po skončení pašeráků jsme se vrátili zpět, kde už se začal stavět závěrečný táborák. Po vyčerpávající práci, jsme dostali oběd a hned po obědě jsme dostali krásná trička, ve kterých jsme se fotili se strojem času.

Po focení jsme měli volno a hned poté následovala výborná večeře – sladké těstoviny.

Po večeři jsme vytvořili kolem táboráku kruh přátelství a nejstarší táborníci zapálili oheň. Když oheň vzplál, připojili se k nám členové Čtyřlístku a poslali jsme si stisk přátelství. Nesmíme ale zapomenout na nejdůležitější bod dnešního dne. Pomocí policie se nám podařilo chytit Zádrhela. Všichni jsme si to moc užili a nakonec jsme šli spát pod širák.

SOBOTA 13.7.2013

Sedíme na lavičce u táboráku a koukáme na ostatní, jak pracují – šikovní otcové!

Ráno začalo budíčkem v osm hodin za zvuků kytary („Mezi horami“) speciálně pro naše puberťáky, kterým se večerka protáhla oficiálně do půl druhé (neoficiálně do čtyř, kdy se bavili před usnutím pod širákem).

Sbaleni jsme byli rychle a šlo se k autobusu, kde jsme se rozloučili, a děti odjely.

Vedoucí letos všichni zůstali na bourání i s pár dětmi ze severu.

A za chvíli jedeme všichni domů!