Minulé tábory

>> 2021 - STARÉ ŘECKÉ BÁJE <<

Na začátku to vypadalo idylicky. Děti přijely do slunného Řecka, aby se vyvětraly po roční distanční výuce. Staly se z nich archeologové a archeoložky a měly prozkoumat nové starověké naleziště. Nález tajemné skříňky ale přinesl zvrat. Děti se přenesly do starověkého Řecka, světa plného bájí, kouzel a mýtických bytostí. Aby se mohly vrátit do své doby, musely zachránit bohy, které sužovala mocná zlá Pandora.

>> 2020 KNIHA OSTROVA POKLADŮ <<

Tento rok se prostředí Lužických hor proměnilo v rozbouřený oceán s exotickými ostrovy. Z dětí se stali lodníci, které najal britský admirál, aby se vypravili hledat poklad pirátského kapitána Flinta. Děti vypluly do nezmapovaných vod podle indicií, které jim udávaly směr k dalšímu vodítku za Ostrovem pokladů. Cestou se mladí námořníci nevyhnuli úkolům, nástrahám i každodenním povinnostem k zajištění čisté paluby a poklidné plavby. Zápasili s piráty a lidojedy, luštili šifry, zpívali opilému pirátovi, převáželi vzácné zboží nebo podnikli noční výpravu na palubu prokleté lodi Létající Holanďan. Protože děti prokázaly neobyčejnou šikovnost a odvahu, podařilo se jim poklad nakonec nalézt. Vzaly si z truhly plné cenností a sladkostí svůj podíl a ještě byly povýšeny na královské korzáry.

>> 2019 - MISE GAIA <<

Díky lidské činnosti a změně klimatu čeká Zemi zlý osud. Vědci z NASA vypočítali, že díky obrovské uhlíkové stopě a produkci energie, kterou lidská populace zatěžuje Zemi se naše planeta vychýlila ze své obvyklé trajektorie a postupně se přibližuje ke Slunci. Pokud bude tento trend pokračovat, přiblížíme se Slunci na hranici, kdy už nebude možná existence života na Zemi. A to už za 14 dní! Musíme tedy jednat ihned. Tento problém se již začal projevovat!

>> 2018 CESTA XAPATANU <<

Tento rok se táborníci vydali na dobrodružství do Jižní Ameriky, aby nalezli bájné a bohaté město Eldorádo. Podle medailonku, který získali od dědice inckého královského rodu, a za pomoci archeologa Frankieho Goodieho sledovali stopy a symboly do Peru mezi indiány. Potýkali se s nástrahami Olméků, kteří se snažili získat poklad pro sebe. V průběhu výpravy rozvíjeli své dovednosti, dozvídali se zajímavosti o incké kultuře a nově stavěli ptačí budky. Na závěr bylo vybráno 10 nejlepších dobrodruhů a cestovatelek, kteří podnikli stezku odvahy, aby na hoře Xapatan ti nejlepší z nejlepších objevili zlatý poklad Inků, který v sobě ukrýval ještě sladší odměnu v podobě snad největšího přínosu latinskoamerické kultury světu – čokoládu.

>> 2017 PLNOU PAROU VPŘED <<

Vítejte ve „století páry“! Americká vláda vyhlásila tendr na vybudování železniční sítě napříč Spojenými státy. A kdo jiný se měl přihlásit než týmy zdatných a odhodlaných českých inženýrek a stavitelů s pověstnými „zlatými ručičkami“. Každý tým dostal za úkol propojit 5 velkých měst kolejemi napříč pouští, horami, lesy a přes divoké řeky. Práce na Divokém západě to nebyla snadná. Děti se musely potýkat s nástrahami od indiánů a banditů, zkrotit nehostinnou přírodu, obeznámit se se zdejším místopisem a strategicky plánovat výstavbu železniční tratě. Navzdory všemu dokončili stateční Češi a šikovné Češky zakázku včas a domů si dovezli odměnu v podobě zlatých cihliček.

>> 2016 SHERLOCK HOLMES A ZÁHADA SHASHLIKU <<

Tento ročník byl ve znamení detektivky. V ulicích viktoriánského Londýna řádil zločinecký génius doktor Moriarty, který plánoval s pomocí ďábelského stroje rozvrátit světový mír. Naštěstí tu byl tým neohrožených vyšetřovatelů z Vesmíru, aby překazil Moriartyho strašlivé plány. Pod vedením proslulého Sherlocka Holmese vyřešili mladí detektivové sérii záhad a prokázali svůj důvtip a inteligenci v boji s Moriartyho poskoky. Postupně shromáždili dostatek indicií a důkazů, aby Moriartyho dopadli a předali spravedlnosti. Svět byl díky hrdinným mladým detektivům opět zachráněn.

>> 2015 STARÉ POVĚSTI ČESKÉ <<

Letos se děti přesunuly v čase do dob bájí a pověstí, aby byly svědky zrodu českého národa a jeho státu. Po výstupu na horu Říp vedeny Praotcem Čechem začaly Českou kotlinu zvelebovat a utvářet z ní svůj domov. Jako pradávní Čechové si musely postavit hradiště, zajistit dostatek jídla, učit se řemeslům a uctívat pohanské bohy, aby si zachovaly jejich přízeň a ochranu. Statečně odolávaly nájezdům Braniborů, které nakonec s pomocí Blanických rytířů natrvalo zahnaly, a zajistily pro český národ bezpečnou a vzkvétající zemi.

>> 2014 HOBIT, ANEB CESTA TAM A MOŽNÁ I ZPÁTKY <<

V daleké Středozemi sídlil v Osamělé hoře strašlivý drak Šmak. Hlídal zde hromady zlata a drahokamů, které ukradl národu trpaslíků, který v hoře kdysi žil. Avšak toto léto se našla družina statečných hobitů z celého Kraje, kteří se rozhodli pomoci trpaslíkům získat jejich poklad zpět. Hobiti pod vedením čaroděje Gandalfa procestovali polovinu Středozemě, poznali kouzla vznešených elfů a bojovali se skřety a zlobry. S pomocí runové mapy nakonec dorazili do nitra Osamělé hory, kde draka přemohli, a za navrácení pokladu trpaslíkům byli bohatě odměněni.

>> 2013 ČTYŘLÍSTEK A STROJ ČASU <<

Kazimír Zádrhel ukradl Mišpulínovi jeho vynález, Stroj času, díky kterému se mohl dostat do minulosti, vše měnit pro své dobro a být tak lepší a úspěšnější, než skvělá parta Čryřlístku. Mišpulín to nenechal jen tak a opravil svůj starší model vynálezu. A tak se Čtyřlístek společně s dětmi vydal hledat Zádrhela a napravit škodu, kterou napříč časem způsobil. Nakonec děti byly tak chytré a nastražily na něj past. Vše se tak nakonec podařilo vrátit do pořádku a Čtyřlístek se mohl vrátit v klidu zpátky tam, kam patří - do komiksu.

>> 2012 CESTA KOLEM SVĚTA ZA 14 DNÍ <<

Letos jsme dostali informaci, že cestovní agentura Vesmír (Universe Tour Travel Agency) pořádá velkolepou soutěž s hodnotnou výhrou pět „melounů“ (5 melons). K vítězství stačilo málo – procestovat svět v maximálním čase 14 dní a v každé z navštívených zemí splnit několik úkolů.

>> 2011 MAFIA, ANEB TAKOVÉ JEDNO "HORKÉ" CHICÁGSKÉ LÉTO <<

Probíhají 30. léta 20. Století, doba mezi dvěma světovými válkami a celým světem zmítá ekonomická krize. Spousta mladých lidí odchází z Evropy do Ameriky za lepším životem, ale jen málo z nich se splní tento americký sen. A tak přijíždí lodí do Ameriky i skupina mladých Italů, kteří připlují na ostrov Ellis Island, kde se nachází imigrační středisko. Každý, kdo se chce dostat na území Spojených Států, musí projít náročnou prohlídkou. Naštěstí všichni mladí Italové dostanou razítko allowed (povolení ke vstupu) a tím začíná jejich nový a lepší život za „velkou louží“.

>> 2010 ZACHRAŇTE ŘÍŠI FANTAZIE <<

Princezna s čarodějnickým nosem? Anděl s čertími rohy? Křemílek bez Vochomůrky? Co se to všechno stalo s pohádkovou říší? Všechny pohádky jsou nějak pokroucené, stránky v knížkách začaly mizet, pohádkové postavy jsou nešťastné… Děti začaly ztrácet fantazii a na pohádky už nevěří! Jak jinak by se všechny ty zmatky daly vysvětlit? Naštěstí se v Dolní Světlé objevil vchod do Říše pohádek, kterým můžeme projít a pokusit se dát pohádky do pořádku. Ale pokud se nám to nepodaří, zůstaneme v Říši pohádek uvězněni navěky…

>> 2009 ČERNÁ MADONA, ANEB TAJEMSTVÍ HRADU MILŠTEJNA <<

Při pátrání ve starých spisech a procházení místních archivů jsme narazili na polozapomenutou legendu, která se váže k místům v okolí, zejména k místním hradům a šlechtickým sídlům. Tato legenda vypráví o vzácné sošce černé madony a jako červená nit se táhne od počátku 13. století až do nedávné minulosti. Zpočátku se zdálo, že její nalezení bude snadné, ale poté, co byl za záhadných okolností zabit místní archivář a na scéně se objevil tajemný řád Militia Dei, nadšení vystřídaly obavy a strach. Spolu s dětmi jsme vstoupili do různých řádů, pod jejichž ochranou jsme pátrali po tajemné sošce, aby se nedostala do nepovolaných rukou. V průběhu tábora do hry vstoupila další tajemná postava, mnich Eliáš, který nám pomáhal proti Militia Dei. Ale nikomu se v této vysoké hře nedalo věřit, nic nebylo, jak se zdálo na počátku. A jak to nakonec dopadlo? Černou madonu se nám podařilo najít a ochránit, ale nikde není psáno, že napořád…

>> 2008 EGYPT 2008 PŘ. N. L. <<

V této hře jsme se přenesli o celé 4000 let do minulosti, do dob mocných faraonů, pyramid a mnoha různých bohů. Naším úkolem bylo navrátit zpět do záhrobí strašlivou mumii, kterou odpadlí kněží vzkřísili během tajného rituálu. S pomocí nejvýznamnějších egyptských božstev se nám to nakonec podařilo a zlo uvržené na Egypt naštěstí nemělo dlouhé trvání… Při velkolepém závěru hry, za zvuků temné hudby a odříkávání záhrobních modliteb, jsme prošli těžkou zkouškou a byli svědky pádu mumie.

>> 2007 EXPEDICE HIMÁLAJA <<

Píše se rok 1953. Do zapadlé vesničky Holary v severních Čechách dorazila zpráva, že svět se chce pokusit o zdolání pěti nejtěžších osmitisícovek. S vidinou tučné odměny za prvenství v tomto soutěžním klání se zástupci místních spolků rozhodli opustit bezpečí domova a vydat se do nehostinné krajiny himálajských velikánů. Jenže to ještě netuší, že své sněžnice oprášil i novozélandský horolezec Edmund Hillary… Jaké zmatky přinesla podoba jmen a kdo nakonec pokořil nejvyšší vrchol světa jako první?

>> 2006 VESMÍRNÁ ODYSEA <<

Teleportace, vesmírný radiolokátor, spací moduly, že nevíte, co to je? Kdybyste s námi cestovali do vzdálených galaxií, tak byste tuto astronautickou terminologii dobře znali. Za táborový pobyt jsme si celkem desetkrát nasadili skafandry a s naším vesmírným raketoplánem přistáli na planetách, které byly stejně zvláštní jako jejich obyvatelé a přírodní podmínky na nich. Nástrahy a překvapení, které nás zde čekaly, si pozemšťané ani neumějí představit...

>> 2005 TAJEMSTVÍ AMULETU <<

Od příchodu bílých mužů do země velkého Manitoua uplynulo už několik staletí, přesto se o statečnosti indiánských mužů dodnes vyprávějí příběhy, které se možná staly a možná ani nestaly… Podle jedné z legend velký náčelník Sipapu před smrtí vyslovil proroctví, že cesta k míru povede jen skrze sjednocení znepřátelených kmenů, návrat k porozumění a lidskosti. Jedině tak bude zlomeno prokletí totemu smutku a indiánský národ zachráněn.