Nejčastější obavy

Jsem zvyklý/á být se svým dítětem neustále v kontaktu. Nebude se dítěti bez telefonování se mnou stýskat?

Za roky strávenými s dětmi jsme vypozorovali, že dětem se stýská přibližně tři dny. Pak si zvyknou na chod tábora, pohltí je celotáborová hra a veškerý svůj volný čas stráví s kamarády. Děti, které na táboře mobil měly, si zvykaly v jiném prostředí mnohem déle. Máte možnost psát dětem pohledy, posílat balíčky. Někteří rodiče píší každý den. A není nad rozzářený výraz tváře dítěte, které na večerním nástupu dostane pohled s oblíbeným obrázkem. 🙂

Zvládne mé dítě noční hlídku?

Patří k tradici tábora, aby každé dítě mělo na táboře hlídku. Víme, že některé děti se v noci bojí. Proto nejmladší děti mají hlídku na začátku noci (od 23:00), kdy jsou ještě vedoucí vzhůru. Každou noc je také určen vedoucí noci z řad dospělých, za kterým mohou děti v případě potřeby zajít. Navíc po zvládnutí první noční hlídky děti ztrácí strach a nastupuje pocit důležitosti a pýchy ze zvládnutí úkolu.

Mám z dětství negativní zkušenost s noční bojovkou a nechci, aby se jí mé dítě účastnilo.

Jsme názoru, že noční bojovka má být pro dítě pozitivním zážitkem, kdy dítě samo sobě dokáže, že to zvládlo a jeho obavy byly větší, než jaká byla následná realita. Proto mladší děti nestrašíme a každý z vedoucích je připraven kdykoliv vyplašené dítě uklidnit.

Co když bude k jídlu něco, co mé dítě nejí?

Při sestavování jídelníčku se snažíme zařazovat jídla, která dětem chutnají. I tak se může stát, že zrovna bude jídlo, které vaše dítě nemá rádo.
Vždy jsme připravení nabídnout dítěti alternativu, aby nezůstalo hladové.

Vracíme se z dovolené později, než začíná tábor, nebo potřebujeme vyzvednout dítě dříve.

Plánujte prosím své rodinné aktivity tak, aby se nepřekrývaly s konáním tábora. Pozdější příjezd, nebo odjezd dítěte z tábora je po domluvě s hlavním vedoucím možný. Ale značně to ovlivňuje zážitek vašeho dítěte z celého tábora. Při pozdějším příjezdu dětem trvá déle, než se zapojí do chodu tábora a seznámí se s ostatními, kteří se spolu baví od prvního dne. Dřívějším odjezdem je zase ochudíte o vyvrcholení celotáborové hry.

Jak je to na táboře s hygienou a koupáním?

Otázka hygieny trápí více rodiče než děti. 🙂 Dohled nad hygienou dětí má na starosti zdravotník tábora. Ten dohlíží na pravidelné mytí, převlékání oblečení a česání (u dívek). Mladší děti se myjí v „mycím stanu“ ve vaničce s teplou vodou. Starší děti se mohou sprchovat v polní sprše. Možnost čistit si zuby mají děti v průběhu celého dne – zvláště ty s rovnátky. Při odchodu z toalety si děti myjí ruce mýdlem s dezinfekcí pod tekoucí vodou.